D-vitamiini puuduse 7 ilmingut

 

D-vitamiini peetakse luu tervise ja immuunsussüsteemi tugevdamise seisukohalt kõige olulisemaks toitaineks. Tervete luude säilitamiseks on D-vitamiin koos kaltsiumiga hädavajalik. D-vitamiini puudus soodustab luustiku deformatsioone, mille tulemuseks on haprad luud ning suurenenud vigastusteoht.

D-vitamiin reguleerib rakkude tegevust ning tugevdab immuunsüssteemi, mis ennetab ka vähkkasvajate teket. Samuti aitab D-vitamiin hoida eemal ka mitmed teised tõsised terviseprobleemid.

Järgnevalt toome välja mõned viisid, kuidas ära tunda võimaliku D-vitamiini puuduse.

D-vitamiini puuduse 7 ilmingut
  1. Südame- ja veresoonkonnahaigused

Uuringud on näidanud, et madal D-vitamiini tase ja südamehaiguste teke võivad olla omavahel seotud. Arvatakse, et madal D-vitamiini tase soodustab  kaltsiumi kuhjumist arterites, mis suurendab insuldi ja südameinfarkti riski. Lisaks on madala D-vitamiini tasemega seotud liiga kõrge vererõhk, teise tüübi diabeet, kõrge kolesteroolitase ja rasvumine, mis viitavad kõik D-vitamiini ja südame tervise omavahelisele seosele.

  1. Lihaste nõrkus ja valu

Seosest lihaste nõrkuse ja valu ning madala D-vitamiini taseme vahel saab aru alles pikema aja jooksul. Kui alguses on sümptomid peaaegu olematud, siis pideva D-vitamiini puuduse korral need süvenevad. Peamine põhjus seisneb D-vitamiini omaduses toetada lihaste kokkutõmmet, mis on oluline mehhanism luude üleüldisel tugevdamisel.

  1. Immuunsussüsteemi nõrgenemine

D-vitamiini madal tase mõjutab oluliselt immuunsussüsteemi tugevust. Kõrge kontsentratsiooniga D-vitamiini retseptorid asuvad immuunrakkudes, mis vajavad toimimiseks piisavat D-vitamiini sisaldust.

Ajakirjas American Journal of Clinical Nutrition avaldatud jaapanlaste uuring näitas, et lastel, kellele manustati D-vitamiini lisandeid, esines vähem gripijuhtumeid kui vitamiini mitte võtnud noortel.

  1. Kurbus ja depressioon

Uuringud on näidanud ka seost D-vitamiini madala taseme ja kurbuse ning depressiooni vahel. Huvitav avastus tehti uuringus, kus analüüsiti  hooajalise afektiivse häire (SAD), hooajalise depressiivse seisundi ja D3 vitamiini manustamise seoseid. Antud katse käigus anti osalejatele D3 vitamiini lisandeid ning tuvastati nii tunnetuslike kui ka füsioloogiliste positiivsete mõjude suurenemine ning negatiivsete mõjude vähenemine. Osalejate hinnangul vähenesid vitamiini tarvitamise ajal mitmed sümptomid nagu suur näljatunne ja mitmed uneprobleemid.

  1. Kõrge vererõhk

Kõrgvererõhutõbi ehk hüpertensioon ilmneb tihti kui inimese organismi D-vitamiini tase on madal.

See on seotud asjaoluga, et keha toodab peptiidi,  mis tõstab läbi arteriaalse verevoolu piiramise ja veepeetuse vererõhku. D-vitamiin toimib aga justkui vastumeetmena, pärssides nimetatud ensümaatilist reaktsiooni, mille tulemusel keha negatiivne reaktsioon antud peptiidi toimele väheneb ja vererõhk normaliseerub.

  1. Seedeprobleemid

Teatud tingimused seedetraktis võivad mõjutada D-vitamiini imendumist. Inimestel, kellel on tsöliaakia, Crohni tõbi või muud põletikulised soolehaigusel, kannatavad suurema tõenäosusega D-vitamiini puuduse käes.  Samuti on ohustatud ka kõrge rasvaprotsendiga inimesed, kuna rasv lahjendab vitamiini ja vähendab selle füsioloogilist toimet.

  1. Liigne higistamine

D-vitamiini puudujääk soodustab ka liigset higistamist. Meditsiinieksperdid pole seose põhjustes väga kindlad, kuid siiski on tõendatud, et madal D-vitamiini tase organismis on seotud liigse higistamisega, eriti otsmiku piirkonnas.

 

Allikas: https://healthlifebase.com/7-signs-of-a-vitamin-d-deficiency/

Kommentaarid

kommentaari