L-karnitiin – Toime ja kasutamine sooritusvõime parandamiseks vastupidavusspordis

L -karnitiin on looduslik aine, sarnanedes B-rühma vitamiinidele. Organismis on karnitiini peamiselt südamelihases ja skeletilihastes. Osaleb aktiivselt ainevahetuses, aidates viia rasvhapped läbi membraani raku nn jõujaamadesse ehk mitokondritesse.

Karnitiini toimel suurenevad glükogeenivarud maksas ja lihastes, samuti kasutatakse energiavarusid märksa ökonoomsemalt. Karnitiin aitab stimuleerida ka rasvade ainevahetust ning tugevdab organismi immuunsüsteemi.

Aitab vähendada kehakaalu, lihastes väheneb rasvasisaldus. Seetõttu on karnitiin leidnud tänapäeval suure populaarsuse ka tervisespordis. Spordi vaatevinklist on karnitiinil oluline osa just organismi energiatootmises, samuti aitab suurendada treeningkoormust nii mõõdukal, suurel kui submaksimaalsel võimsusel.

Karnitiin aitab oluliselt kaasa ka mürgiste ainevahetuse produktide eemaldamisele, kiirendades sellega koormusjärgset taastumist. Kasutades täiendavalt karnitiini, kasutatakse märksa enam organismi aeroobseid energiasüsteeme, samaaegselt stimuleeritakse anaeroobset energiasüsteemi. Tulemuseks on organismi energiavarude – glükogeeni ja glükoosi – senisest ökonoomsem kasutamine kestvatel intensiivsetel koormustel. Tulemuseks on üldise ja erialase töövõime suurenemine, organismi parem kohanemine koormustega, parem vastupidavus, kiirem taastumine, väiksem väsimus, kuid ka lihasmassi suurenemine.

Karnitiini kasutades on vereplasmas maksimum 3 tunni pärast, toime säilib umbes 9 tundi.

Vastupidavusaladel aitab karnitiin oluliselt kiirendada taastumist, kiirusjõu aladel tugevdada lihaseid.

Kasutamine: Vastupidavus aladel 2 grammi 70 kg kehakaalu korral 2 korda päevas hommikul ja päeval 30 min enne sööki.
Kiirusjõu aladel soovitatakse kasutada 1,5 – 3 g 70 kg kaalu juures 2 korda päevas 20 min enne hommikusööki ja lõunasööki. Kuuri kestvus 25 – 30 päeva. Karnitiin on vastunäidustatud maopõletiku ja maohaavandi korral.

Autor: professor Rein Jalak

MYBODY preemia Sinu kehale!

 CarnitiinXpower GTI- aitab hoida nii füüsilist kui ka vaimset jõuduUUS Xpower GTI- aitab hoida nii füüsilist kui ka vaimset jõudu Xpower GTI- aitab hoida nii füüsilist kui ka vaimset jõudu

Kommentaarid

kommentaari