Treening vastavalt oma kehatüübile

Treening  vastavalt oma kehatüübile

Kehatüüp mängib olulist rolli figuuri vormimisel. Rahvakeeli tuntud kehatüübid: õun, pirn, pulk ja liivakell, on teaduslikes artiklites jagatud ektomorf ehk kõhnake, mesomorf ehk atleet, endomorf ehk ümarake. Kehatüübilt erinevad inimesed vajavad veidi teise nurga alt lähenemist toitumise ja treeningu osas.

Päris 100% puhtaid kehatüüpe on väga vähe. Enamik inimeste kehad ongi segu kahest tüübist.  Näiteks mesomorfi ja endomorfi segatüüp on, ülekaalulisusele kalduv, kuid samas lihaselise kehaga. Mesomorf ja ektomorf moodustavad ideaalse keha, mis on vormis ka treeninguta või kerge füüsilise treeninguga.

Ektomorf

Ektomorfi isoloomustab kõige paremini sõna kõhnake.   Tavaliselt on nad väga kiitsaka posisiliku kehaga- kitsad õlad, kitsas puus ja talje ning pikad jäsemed. Endomorfil on üldjuhul raske kasvatada nii lihasmassi kui ka suurendada rasvaprotsenti. Niisiis, sportliku atleetliku keha saavutamine saab olema pikk protsess.  Kui endomorfil on raske kaalust juurde võtta, siis kaalulangetamise korral on neil tänu oma kiirele ainevahetuse selge eelis. Endomorfse kehatüübiga inimene peaks eriti hoolikat dieedi korral jälgima, et ei kaotaks kehakaalu lihaste arvelt.

Treening:
Treeningutes võiks eesmärgiks olla keha vormikamaks treenimine. Oluline on kindlasti lihastreening. Jõusaali treeningus oleks hea kui korduste arvud oleksid pigem lühikesed 8-12, ning puhkused seeriate vahel 1-2 minutit. Kui kehakaal on niigi madal, siis võiks hoiduda liiga pikkadest ja tihedatest suure koormusega aeroobsetest treeningutest, et keha ei „kulutaks“ niigi madalat lihaste osakaalu. Treeningplaanis võiks olla 2-4 jõusaali treeningut ning mõni rahulikus tempos aeroobne treening.

Mesomorf

Mesomorfi ehk atleetliku kehaga inimest võiks pidada loto võitjaiks. Tavaliselt näevad nad sportlikud ja vormis ka vähese treeningu korral ning alluvad kiirelt igasugusele füüsilisele kooormusele. Naistel väljendub mesomorfi keha liivakella kujus.   Mesomorfil on tavaliselt laiemad õlad ja kitsas keskkoht. Sellise kehatüübiga inimene suurendab lihtsamalt lihaste osakaalu ning “põletab” kergelt ka rasva.
Isegi kui Mesomorfil on paremad geneetilised eeldused ideaalse keha vormimisel, pole ka nemad immunsed ülekaalulisuse suhtes. Soovides säilitada ja hoida oma vormi, on regulaarne treening ja tervislik toitumine vajalik.

Treening:
Mesomorf, kes soovib pigem vähem atleetlikku välimust, võiks treeningplaani koostada aeroobse ja jõusaalis jätta korduste arv  15-20 seeria vahele. Kui aga eesmärgiks ongi lihast juurde saada, siis muidgugi sobib väiksema  8-12 kordust  seerias treening.
Mesomorf tüdineb kiiresti ühetaolisest treeningust, seega vajab vaheldust. Kestvustreening võib olla nii rasvapõletus kui intensiivsem  ja raskem intervalltreening.

Endomorf  on lühidalt öeldes  ektomorfi vastand.  Neil on laiem kehaehitus. Nende õlad, keskkoht, puusad on laiemad. Nad võtavad kaalust juurde väga kergelt, seda nii lihaste osakaalu kui ka rasvaprotsenti tõstes.  Just sel põhjusel on Endomorfil raske säilitada lihaselist madala rasvaprotsendiga keha.
Kuigi Endomorfil on raske kaalust alla võtta, pole see võimatu. Fakt, et nende kehal on omadus kiirelt ka lihast kasvatada, on neile abiks ka kaalulangetusel ja treenimisel.

Treening:
Treeningplaan võiks olla selline, et põletab üleliigset rasva ja hoiab olemasolevat lihast.
Korrapärane treening kiirendab ainevahetust, põletab rasvu, kuid samas muudab ka tugevamaks ja lihaselisemaks. Suurem lihaste osakaal kehas omakorda aitab kulutada rohkem energiat. Aeroobne treening peaks olema korrapärane ja sage rahuliku pulsiga. Lihastreeningu puhul võiks keskenduda talje välja toomisele. Treenida võiks 4-6 korda nädalas.

Allikad:
Gert Koovit „Hea vormi ABC“
www.muscleandstrength.com
www.treenitargalt.ee

MYBODY preemia Sinu kehale!

Kommentaarid

kommentaari